Med kaffe på kanden og jazz på højttaleren: Kirke afholder utraditionel dåb

Søndag 12. juni er der mulighed for en drop in-dåb. Og det er ikke første gang. I 2019 var der også mulighed for at få en utraditionel dåb, og nu byder kirken sig altså til igen. Oven i købet med frisk kaffe på kanden. Foto: Anders Knudsen 

Drop in-dåb har spredt sig, siden danske kirker for få år siden tog konceptet til sig med inspiration fra udlandet. På søndag sidder to præster klar med kaffe og chokolade og velvilje til at døbe dem, der nu måtte have lyst.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Måske er man forælder til et barn, som man ikke nåede at få døbt, imens det var småt.

Måske kom coronanedlukningen i vejen for dåben, som man aldrig fik bestilt en ny tid til.

Måske har man som voksen fået mulighed for at stå fadder. Eller måske har man nået pensionsalderen og ønsker den dåb, som ens forældre aldrig fik holdt, men uden det store ståhej?

Måske oplever nogen, at det kan være lidt voldsomt ligefrem at skulle tage fat i en præst for at blive døbt, eller måske ønsker de ikke at lægge op til en stor fest efterfølgende.

Bjørn O. Krohn

Uanset årsagen så åbnes der for en mulighed på søndag 12. juni, hvor to sognepræster står klar i Klosterkirken i Nykøbing mellem klokken 12 og 14 til at afholde drop in-dåb. Organisten er på det tidspunkt gået hjem, så de tænder lidt afdæmpet musik på en afspiller og laver en kande frisk kaffe.

En måde at møde hinanden på

Selvom man gerne må bestille tid på forhånd til at blive døbt, så behøver man ikke, og det gør dåbsformen mere spontan, end sådan én traditionelt er, forklarer præst Bjørn O. Krohn, der står for dåben med kollegaen Birthe Gunhild Friis.

- Måske oplever nogen, at det kan være lidt voldsomt ligefrem at skulle tage fat i en præst for at blive døbt, eller måske ønsker de ikke at lægge op til en stor fest efterfølgende.

Vi oplevede færre dåb under coronabølgerne, imens vi har haft ekstra travlt efter nedlukningen. Men vi frygter også, at nogen tænker, at det nåede de så bare ikke.

Bjørn O. Krohn, sognepræst

Drop in-dåben har været ganske populær, siden dåbsformen blev taget op af en kirke på Vesterbro i København i 2017. Blandt andet som en måde at komme i kontakt med flere personer i sognet, hvor man oplevede et faldende dåbstal.

Drop in-dåb

Man kan komme alene og blive døbt, eller man kan tage sin familie med.

Børn skal være ledsaget af forældre.

Det eneste, man skal huske, er sit pas eller kørekort samt sit CPR-nummer.

Dåbsattest bliver afleveret med det samme, eller bliver eftersendt, hvis det er nødvendigt.


Det gør man også i Nykøbing Falster Sogn, men det er svært at sige, hvor stor en betydning coronanedlukningen har haft, mener Bjørn O. Krohn.

- Det er virkelig svært at gøre op. Vi oplevede færre dåb under coronabølgerne, imens vi har haft ekstra travlt efter nedlukningen. Men vi frygter også, at nogen tænker, at det nåede de så bare ikke.

En uhøjtidelig mulighed

Han oplever, at tærsklen for at træde ind i kirken for at blive døbt, bliver højere med alderen. Her kan drop in-dåben komme ind som en mulig løsning.

Jeg håber, at denne dåbsform får flere til at opleve, at de kan være med. Men der vil nok gå noget tabt, hvis dette bliver den almindelige dåbsform.

Bjørn O. Krohn, sognepræst

Især hvis seniorerne ønsker at blive døbt, fordi deres forældre aldrig fik det gjort, men ikke vil gøre noget stort ud af det.

- Ved en traditionel dåb i kirken kan der være en forventning om, at det er ekstra højtideligt. Det tiltaler nogen, imens det ikke rigtig tiltaler andre. Jeg håber, at denne dåbsform får flere til at opleve, at de kan være med. Men der vil nok gå noget tabt, hvis dette bliver den almindelige dåbsform, siger Bjørn O. Krohn.

Ønsker man at blive døbt, skal man medbringe sit kørekort eller pas samt sit cpr-nummer.