Personligt møde med Pave Frans: Elever fra Nykøbing fik et minde for livet

Pave Frans mindes med lys og blomster i den katolske kirke.

Offentliggjort Sidst opdateret

22 skoleelever fra Sankt Joseph Søstrene skole i Nykøbing fik sig i efteråret en ganske særlig oplevelse, da de under en rejse til Rom hilste personligt på Pave Frans.

Med på rejsen var udover to lærere også Sigurd Sverre, der er sognepræst ved Sankt Josefs menighed på Lolland-Falster.

Den katolske sognepræst Sigurd Sverre i den katolske kirke i Nykøbing, hvor Pave Frans mindes med portræt, lys og blomster. Foto: Lars Hovgaard

- Det var en stærk oplevelse at se paven i øjnene og hilse på ham med et håndtryk. Det gjorde et stort indtryk, fortæller Sigurd Sverre foran et portræt af den nu afdøde pave omgivet af lys og blomster i den katolske kirke i Bispegade i Nykøbing.

Det var en stærk oplevelse at se paven i øjnene og hilse på ham med et håndtryk.

Sigurd Sverre

Overskud til alle

Mødet mellem eleverne og Pave Frans fandt sted 23. oktober sidste år. Og Sigurd Sverre mindes en pave ved ”overraskende godt helbred”.

- Han sad godt nok i en kørestol, men havde overskud til at hilse på alle. Siden blev han jo dårligere og dårligere og som bekendt indlagt. Egentlig var jeg lidt overrasket, da han for nylig blev udskrevet fra hospitalet, fordi han var så svagelig. Derfor kom hans bortgang heller ikke som den meget store overraskelse for mig. Og det var jo meget stærkt, at det sidste, han gjorde, var at velsigne alle de fremmødte på Peterspladsen, fortæller Sigurd Sverre.

Det var jo meget stærkt, at det sidste, han gjorde, var at velsigne alle de fremmødte på Peterspladsen.

Sigurd Sverre

En stund i kirken

Hele denne uge vil portrættet af Pave Frans stå foran alteret i den katolske kirke i Nykøbing - og alle kan gå ind fra gaden og få en eftertænksom stund i kirken.

Det havde tirsdag blandt andet en skoleklasse benyttet sig af. Og blandt blomsterne ved portrættet var også en hilsen fra en menighed i den lokale folkekirke.