STOPPEDE HASHSALG OG FIK FUCKFINGEREN
Tre sigtelser fra politiet kom der ud af en sag om hashhandel. Arkivfoto: RItzau Scanpix/ Mads Claus Rasmussen
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
En mand var vist ikke helt tilfreds med politiets hashaktion torsdag middag.
Politiets patrulje var på gaden torsdag middag i Nykøbing, og det viste sig, at det var en god ide, at de fulgte en yngre mand på gaden.
Patruljen observerede nemlig den 20-årige mand, der kortvarigt besøgte en adresse i Nykøbing. Da han kom ud igen, blev han standset, og det viste sig, at han var i besiddelse af to gram hash. Derfor blev den 20-årige mand sigtet for lov euforiserende stoffer.
Det fortæller Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i sin døgnrapport.
Politiet valgte dog efterfølgende at ransage adressen i Nykøbing, hvor det fandt yderligere 95 gram hash på stedet. Her blev en 22-årig mand fra Nykøbing efterfølgende anholdt og sigtet for narkosalg.
Politiet var egentlig færdig med sit arbejde på adressen, men så var det, at en 42-årig mand, der også befandt sig i boligen, valgte at give sin utilfredshed til kende.
Han viste politiet den såkaldte langefinger og blev derfor også sigtet. Han for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned