Tæt på at slå rekorden: Flere hundrede gik med for vigtig sag

March mod Ensomhed tog fredag fat på etapen fra Nykøbing til Stokkemarke. En tur på 42 kilometer. Og i Toreby mødte man et helt hold af plejehjemsbeboere, som var klar med flag og kram. Foto: Guldborgsund Kommune

Flere hundrede borgere bakkede op om March mod Ensomhed, da turen gik fra rådhuset i Nykøbing mod Lolland.

Offentliggjort Sidst opdateret

Måske kan det stadig være svært at tale om sin egen ensomhed. Men langt flere er i dag opmærksomme på tegnene og opsøgende, hvis de ser et andet menneske sidde alene.

Det er i hvert fald oplevelsen hos flere af de lokale borgere, som fredag gik med i March mod Ensomhed fra Nykøbing mod Stokkemarke.

Men det begyndte allerede torsdag aften på Nykøbing Katedralskole, hvor en del elever var mødt frivilligt op for at dele en middag og høre oplægget fra Patrick Cakirli og hans ven Martin Lærke Sørensen.

Det har virkelig været en øjenåbner for mig, at så mange kan gå med en følelse af ensomhed.

Hussein Ahmed, elev, Nykøbing Katedralskole

Andre var blevet kraftigt opfordret af deres undervisere. Alligevel havde de lært noget nyt om, hvor udbredt ensomhed kan være, selvom man ikke kan se det, forklarede Rikke Landgren Larsen og Lauritz Beier.

Med opbakning fra Nykøbing Katedralskole og Sundskolen tog deltagerantallet hurtigt fart, da March mod Ensomhed tog afsted fra Nykøbing fredag morgen. Foto: Guldborgsund Kommune

To af gymnasiets psykologi-klasser gik også med, og de har over flere uger lært om ensomhed.

- Jeg vidste ikke, at det var så udbredt, forklarer Hussein Ahmed fra 3.z.

- Det har virkelig været en øjenåbner for mig, at så mange kan gå med den følelse. Jeg regner med at gå med en time eller to, inden jeg skal tilbage og have fag på skolen. Og så håber jeg at møde nogle nye mennesker og få en god snak med dem, siger han.

500 deltagere mod Sundby

Fredag morgen klokken 8.00 blev marchen sendt af sted af borgmester Simon Hansen fra rådhuset i Nykøbing, og ved Sundby havde 500 personer gået med på dagens etape. Dermed er det også én af de etaper, hvor Patrick Cakirli har haft allerstørst følgeskab. Blandt andet på grund af en stor opbakning fra netop Nykøbing Katedralskole, Sundskolen og værestedet Huset.

Værestedet Huset var også repræsenteret på ruten, og deltagerne håber at gå med til Maribo - gerne længere. Foto: Guldborgsund Kommune
Beboere på Toreby Plejehjem gav Patrick Cakirli et kram, før turen gik videre mod Stokkemarke. Foto: Guldborgsund Kommune

På flere forskellige steder stod elever fra Sundskolen og heppede, og på ruten var der også flag og opbakning fra beboere på Plejecenter Toreby og børnene i Toreby Børnehus.

Og i Toreby blev forsamlingen budt på vand, æbler og småkager.

- Det har været så overvældende, forklarer Dorthe Nielsen, der deltog fra Værestedet Huset.

Her har flere brugere trænet op til at deltage, og det var Dorthe Nielsens mål at gå med helt til McDonalds i Maribo.

- Det er et godt projekt, og vi vil meget gerne bakke op om det. I Huset prøver vi også at bekæmpe ensomhed, for det er en grim følelse at sidde med. Vi vil rigtig gerne tage ansvar for hinanden.