Vinteren bød på 10.260 kilometer – nu venter roklub på forår

Her ses "Isfuglen", som er navnet på den nye kajak i Saxkjøbing Roklubs samling af udstyr. "Isfuglen" blev præsenteret ved klubbens standerhejsning forleden. Privatfoto

Offentliggjort Sidst opdateret

Saxkjøbing Roklub kunne ved standerhejsningen forleden præsentere "Isfuglen", som klubbens nye kajak blev døbt.

Det gjorde den med ordene "Må du glide gennem vandet med ynde, beskytte din roer mod bølgernes lune, uden alt for mange ufrivillige badeture og kun kræve minimalt antal grønlænder-rulninger".

Forud for standerhejsningen havde klubben arbejdsdag, hvor 17 af klubbens medlemmer var mødt frem for at gøre klar til sommersæsonen.

Sidstnævnte må dog vente lidt endnu, da det igangværende byggeri af slusen i Sakskøbing Fjord forhindrer, at man kan sejle længere end til Maltrup Vænge fra Saxkjøbing Roklub.

Til gengæld har vintersæsonen budt på masser af aktivitet med indendørs motion i romaskinerne. Det blev i øvrigt til intet mindre end 10.260 tilbagelagte kilometer i løbet af vinteren.

- Selv om sommersæsonen nu er officielt i gang med standerhejsningen, fortsætter vi lidt inden døre endnu, indtil vandet kommer over 10 grader, fortæller rochef Morten Borg Jensen fra Saxkjøbing Roklub, der har plads til nye medlemmer i både kajak, robåde, konkurrencebåde og stand up paddle.

Der er udannede trænere til alle hold og typer af træning, og der trænes mandag og onsdag klokken 17.

Alder er underordnet og eneste krav er, at man kan svømme, hvis man altså skal på vandet. Til træningslokalet er der ingen krav.