104 medarbejdere stopper i DR

Danmarks Radio siger mandag farvel til 104 medarbejdere, hvoraf to tredjedele går med en fyreseddel i hånden.

Det oplyser DR i en pressemeddelelse.

- Det er en meget kedelig dag for DR, hvor vi må sige farvel til en lang række af vores dygtige medarbejdere. Men vi står i en situation, hvor vi bliver nødt til at forholde os til nye økonomiske rammer for de kommende fire år, og derfor er det desværre uundgåeligt, siger DRs generaldirektør ,Kenneth Plummer, der fortsætter:

- En dag som denne er aldrig rar. Der findes ikke nogen god måde at gøre det på. Men vi har gjort alt, hvad vi kan, for at forløbet for medarbejderne blev så ordentligt og værdigt som overhovedet muligt.

Generaldirektøren tilføjer, at det vil få konsekvenser for DR med de færre medarbejdere:

- Vi har hele tiden bestræbt os på, at konsekvenserne for seere, lyttere og brugere bliver så små som overhovedet muligt. Det ændrer dog ikke på, at nogle programmer vil lukke, andre vil flytte sendetidspunkt eller kanal, mens endnu andre vil blive ændret i deres nuværende form," siger Kenneth Plummer.

Eksempelvis er det sidste sæson med underholdningsprogrammet "Talent", ligesom programmet " Forsvundne danskere " stopper næste år.

/ritzau/

DR siger nu farvel til 104 medarbejdere. 67 er blevet fyret, mens 37 har valgt en aftrædelsesordning, oplyser DR.

Offentliggjort Sidst opdateret