- Det, jeg vil sige i aften, det kommer til at få store konsekvenser for alle danskere. Der vil komme svære situationer nu for rigtig mange borgere, og der bliver brug for, at vi hjælper hinanden.
* Sådan lagde statsminister Mette Frederiksen (S) ud på et pressemøde 11. marts 2020 om hastig spredning af coronavirusset i Danmark, hvor hun annoncerede den første nedlukning.
* Skoler, uddannelser, institutioner og dagtilbud lukkes i foreløbig to uger. Offentligt ansatte, der ikke har en kritisk funktion, sendes hjem. Der indføres forsamlingsforbud for flere end 100 personer.
* 18. marts udvides nedlukningen til at omfatte blandt andet frisører, restauranter og storcentre. Forsamlingsforbuddet udvides til, at man ikke må samles mere end 10 personer.
* De næste to år indføres forskellige restriktioner, der i perioder påvirker mange dele af Danmark.
Kilder: Statens Serum Institut, Ritzau, Statsministeriet.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie