Aarhus og Esbjerg Havn skal være værter for militæroperation
To skibe med militært materiel og køretøjer vil lægge til ved havnen i Aarhus i løbet af de næste par uger. (Arkivfoto). Foto: MARIA SEJR/Forsvaret./Free
I de næste uger ankommer der tre skibe med militært materiel og køretøjer til Aarhus og Esbjerg Havn.
Det er første gang, at Aarhus og Esbjerg Havn skal lægge havn til værtsnationsstøtte til USA samtidig.
Det skriver Forsvarskommandoen i en pressemeddelelse.
Det sker i de næste par uger, hvor tre skibe med militært materiel og køretøjer ankommer i tre skibe.
Godset skal videre til Østeuropa i en planlagt rotation af amerikanske tropper.
De to skibe "ARC Patriot" og "ARC Independence" lægger til i Aarhus Havn, mens det tredje skib "ARC Endurance" vil lægge til i Esbjerg Havn.
Dele af de to havne vil i perioden være lukket af, og amerikanske soldater vil være i området omkring havnen til at hjælpe med at transportere materiellet.
At den amerikanske hær vender tilbage til Aarhus Havn er godt nyt ifølge borgmester Jacob Bundsgaard (S).
- Det glæder mig, at den amerikanske hær har været så tilfreds med vores værtsrolle i januar, at man har tillid til, at vi i Aarhus igen kan hjælpe med en helt nødvendig militær operation, siger han i en pressemeddelelse fra Aarhus Kommune.
Han fremhæver, at det er "afgørende vigtigt" at vise viljen til at understøtte allierede og Nato.
- Det er godt at vide, at vi som by kan yde vores bidrag ind i den voldsomme situation, som Europa befinder sig i, siger Jacob Bundsgaard.
Omkring 300 soldater fra USA og Storbritannien vil støtte den logistiske operation med cirka halvdelen indkvarteret i Oksbøl og den anden halvdel i en lejr opsat på Aarhus Havn.
Danmark er knudepunkt, når der skal fragtes militært materiel og soldater til østersøregionen.
USA har før benyttet sig af Aarhus og Esbjerg Havn.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie