Ægtemanden vikarierer for Sofie Linde i X Factor
Værtsrollen i X Factor bliver i familien, da det er Joakim Ingversen, som vikarierer for Sofie Linde. Foto: Scanpix/Nils Meilvang/arkiv
Scanpix/Nils Meilvang/arkiv
Joakim Ingversen skal være vært på "X Factor" i stedet for hustruen Sofie Linde, som lige har født.
Det bliver i familien, for det bliver Joakim Ingversen, der vikarierer som vært for Sofie Linde, når liveshows begynder i det musikalske underholdningsprogram "X Factor" på fredag.
Det skriver DR på sin hjemmeside.
Privat er Joakim Ingversen og Sofie Linde gift. Parret er netop blevet forældre til en pige, som har fået navnet Trine. Hun er parrets første barn.
- Jeg er jo kæmpe "X Factor"-fan, og jeg har altid drømt om at have de flotte "X Factor"-værtskjoler på.
- Nu får jeg endelig muligheden som den første mandlige vært. Det bliver selvfølgelig en stor udfordring, for Sofie har sat barren højt, men jeg skal gøre mit allerbedste.
- Sofie og jeg går gennem ild, vand og konfetti sammen, så det er helt naturligt, at det er mig, der på fredag tager kjolen på og er vikar for min hustru, siger Joakim Ingversen til DR's hjemmeside.
Joakim Ingversen er allerede et kendt ansigt i "X Factor"-sammenhæng. Han er nemlig vært på programmet "Ultra Factor", som bliver sendt på DR Ultra i pausen inden afgørelsen i "X Factor".
DR's underholdningschef, Jan Lagermand Lundme, er sikker på, at Joakim Ingversen vil klare vikarrollen godt.
- Sofie skal naturligvis have ro i denne tid, så jeg er ovenud tilfreds med, at Joakim kan træde til og vikariere for sin hustru.
- Joakim er som vært for "Ultra Factor" den perfekte vikar, der vil kunne træde direkte ind og løfte opgaven.
- Jeg er sikker på, at "X Factor" og seerne vil være i fuldstændig trygge hænder, indtil Sofie er tilbage, siger Jan Lagermand Lundme.
Det er endnu uvist, hvornår Sofie Linde vender tilbage i værtsrollen. Foreløbig er ægtemanden vikar i det første liveshow.
Mens Joakim Ingversen er det, afløses han af Jacob Riising i "Ultra Factor", oplyser DR.
DR har sendt "X Factor" siden 2008. I år viser DR programmet for 11. og sidste gang. Fra 2019 er det TV2, som har rettighederne.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned