Antallet af danskere, der lever med en hjerte-kar-sygdom, er meget højere end hidtil antaget.
Ifølge en ny analyse fra Hjerteforeningen og Statens Institut for Folkesundhed er 420.000 danskere nu ramt. Det er 30 procent flere end de 320.000 danskere, man hidtil har anslået.
I 2020 vil der være 60.000 flere, hvilket svarer til, at næsten en halv million danskere vil lide af en hjerte-kar-sygdom.
- Dødeligheden af hjerte-kar-sygdomme er faldet over en årrække. Det skyldes ikke mindst forbedrede behandlingsmetoder, at de fleste i dag overlever en blodprop, hvis de bliver behandlet i tide.
Det siger Hjerteforeningens formand, professor, dr.med. Peter Clemmensen og tilføjer:
- Derfor er der mange flere, der overlever, og lever med en hjerte-kar-sygdom i dag
Han understreger dog, at risikoen for tilbagefald og nye blodpropper stiger markant, hvis man tidligere har været ramt af en blodprop, ligesom livskvaliteten forringes væsentligt.
Derfor er det vigtigt, at hjertepatienten følger den behandling, lægen foreskriver, og at patienten lærer at leve med sin sygdom.
Især hjertesvigt og forkammerflimren ventes at stige de næste 10 år. Disse to diagnoser stiger med henholdsvis 32 procent og 69 procent i 2020 i takt med, at der bliver flere ældre.
Hjerteforeningen arbejder for at få indført en hjertepakke for arytmipatienter, så de hurtigere henvises til udredning og behandling.
De nye tal for omfanget af hjertesygdomme lægger nyt pres på regionerne og kommunerne, som må forberede sig på, at der er langt flere hjertepatienter at tage vare på end hidtil antaget.
De samlede omkostninger til indlæggelse og behandling af hjerte-kar-sygdomme er i dag på syv milliarder kroner eller knap 20 procent af alle hospitalsomkostninger. Heraf tegner behandling af åreforsnævring i hjertet såsom blodpropper sig for halvdelen af beløbet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned