Anja C. Jensen genopstiller ikke som formand for HK
Forbundsformand i HK Anja C. Jensen holder tale på hovedscenen under markering af Arbejdernes Internationale Kampdag, i Fælledparken i København, søndag den 1. maj 2022. Hun stopper som formand i november 2025. (Arkivfoto). Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
Den nuværende HK-formand oplyser i et opslag på LinkedIn onsdag, at der skal findes en ny formand i november.
Forbundsformanden for fagforbundet HK Danmark, Anja C. Jensen, genopstiller ikke, og dermed skal fagforbundet have en ny formand til november.
Det oplyser Anja C. Jensen på LinkedIn.
- Det er med rank ryg, jeg har repræsenteret HK'erne, og jeg er simpelthen så stolt over alle de gange, jeg har kunnet tage vores medlemmers stemmer, historier og udfordringer med ind til et politisk forhandlingsbord.
- For forandring. For at passe på hinanden og fællesskabet, skriver hun.
Hun oplyser, at det er en svær, men rigtig beslutning for både hende og for HK.
Ifølge hende er tidspunktet godt, fordi forbundet står foran en periode, hvor strukturen skal moderniseret, da "forbundet i 2025 drives med en struktur fra 2007".
- Det handler nemlig om timing i forhold til at give ledelsen af vores fantastiske fællesskab videre på det bedst mulige tidspunkt.
- For netop nu tegner HK's hovedbestyrelse stregerne til, hvordan HK skal virke og arbejde som organisation i fremtiden, og hvilken fagforening som vi skal være fremover, skriver hun.
Anja C. Jensen har været forbundsformand for HK Danmark siden 2021. Hun er den første kvindelige formand i HK's historie.
Inden da havde hun også bestridt andre stillinger hos HK Danmark blandt andet som næstformand fra 2019 til 2021.
Hun var en af de første fra et af Danmarks store forbund, der trak støtten til Lizette Risgaard som formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation i april 2023. Risgaard trak sig fra formandsposten få dage efter.
Anja C. Jensen lover at være der for sine medlemmer, indtil de får en ny formand.
- Jeg lover alle, at jeg er HK's formand lige til, at jeg ikke er det mere, lyder det.
HK Danmark er landets næststørste fagforbund og har mere end 211.000 medlemmer ifølge forbundets hjemmeside.
Det repræsenterer en bred gruppe af medarbejdere, der arbejder inden for kontor, handel, it, økonomi, kommunikation, sundhed og service.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned