Arbejdstilsynet modtager kun få oversigter over asbest: - Det er jo sindssygt
Selv om asbestprotokoller skal opbevares i mindst 40 år, sender mange byggerivirksomheder tilsyneladende ikke protokollerne videre til Arbejdstilsynet efter en konkurs, som de skal. Arkivfoto: Morten Rasmussen/Ritzau Scanpix
Morten Rasmussen/Ritzau Scanpix
Virksomheder har pligt til at opbevare asbestprotokoller i 40 år. De skal også opbevares efter konkurs.
Selv om flere tusinde virksomheder i byggeriet er gået konkurs fra 2019 til 2023 har Arbejdstilsynet modtaget under ti asbestprotokoller.
Det skriver Dagbladet Information.
Læs også: 3F Lolland efter dødsulykke på Fyn: - Det er et spørgsmål om tid, før det sker her | folketidende.dk
Virksomheder har pligt til at opbevare asbestprotokoller i 40 år. Hvis en virksomhed ophører eller går konkurs inden da, skal den overdrages til Arbejdstilsynet.
- Selvfølgelig er det ikke alle konkursramte virksomheder, som har asbestprotokoller liggende. Men det er jo sindssygt, at Arbejdstilsynet ikke har modtaget flere. Jeg er slet ikke i tvivl om, at der er alt, alt for mange protokoller, der går tabt, siger Stig Søllested, som er formand i Blik- og Rørarbejderforbundet, til avisen.
En asbestprotokol beskriver, hvordan en medarbejder har været udsat for asbeststøv. Der skal også indgå oplysninger om arbejdets art og varighed ifølge Arbejdstilsynets hjemmeside.
Læs også: Igen dumpes bunker af asbest i naturen: To lokale skove er ramt | folketidende.dk
Stig Søllested siger til Dagbladet Information, at asbestprotokollen kan være vigtig dokumentation i en arbejdsskadesag.
I Danmark og mange andre lande har asbest tidligere været et meget populært byggemateriale.
Det har været forbudt at bruge i Danmark siden 1990, men i dag findes det stadig i mange bygninger, som er opført fra 1900-1990.
Man kan blive udsat for asbeststøv, når man arbejder med nedrivning, reparation eller vedligeholdelse på ejendomme, hvor der er asbest i byggematerialerne.
Læs også: Fik strakspåbud: Livsfarlig asbest flød på genbrugsplads | folketidende.dk
Hvert år er der danskere, som bliver alvorligt syge og dør, fordi de tidligere har været udsat for asbeststøv. Sygdomstilfælde opstår typisk først 30-40 år efter udsættelsen for asbeststøv.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned