Kommunen har under en gennemgang af bostedets regnskab opdaget, at ejerne af bostedet har brugt skatteydernes penge på køb af fladskærms-tv, massage, tasker, en hest og scooter til eget brug. Det afslører DR's 21Søndag.
Ægteparret, der ejer bostedet "Birkedommergården", har fået skatteyderne til at betale en regning på 30.000 kroner for junkfood.
- Køb af restaurationsmad til 30.000 kroner er væsentligt over det beløb, som jeg afregner som borgmester til repræsentative formål her i Norddjurs Kommune. Væsentlig over, siger borgmester Jan Petersen til 21 Søndag.
I 2009 købte Birkedommergården også en minibus til 450.000 kroner. Købet skete på et tidspunkt, hvor opholdsstedet var godkendt til at to unge boende.
Minibussen er købt uden godkendelse fra kommunen, og af dokumenterne fremgår det, at det er opholdsstedet, der har købt bussen af lederen selv. Bussen er betalt kontant, uden vurdering og med en håndskrevet kvittering som eneste dokumentation.
Norddjurs Kommune fratog ægteparret på Birkedommergården retten til at drive opholdssted den 1. december. 14 dage senere anmeldte kommunen opholdsstedet til politiet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned