DF: Faglig viden er forudsætning for kreativitet
Pisa Problemløsning 2012 slår en tyk streg under, at det er nødvendigt at have kundskaber, færdigheder og faglig viden, for at man kan være kreativ og løse problemer.
Det siger uddannelsesordfører Alex Ahrendtsen (DF).
- Alle troede, at danske elever netop var dygtige til problemløsning, men de er kun middelgode, siger han.
Flere tusinde unge 15-16-årige elever har været igennem testen, og den viser, at Danmark med 497 point ligger omtrent på OECD's gennemsnit.
Ifølge Alex Ahrendtsen er det afgørende for at ændre resultatet, at læreren genvinder sin plads som myndighed og autoritet i klassen gennem faglig viden og sikker optræden.
Derudover skal forældrene være ambitiøse på deres børns vegne. Eleverne skal høre efter, og der skal være ro i klassen.
- Forudsætningen er mere disciplin, og at skolelederne går foran som fyrtårne og stiller krav til både lærerne og eleverne, siger han og fortsætter:
- Vi ved fra forskning, at noget af det, der virkelig får folk til at rykke, er, at der er tæt kontakt mellem elev og lærer - gennem evalueringer og feedback, og det bliver der taget hånd om i den nye folkeskolereform.
Ifølge undersøgelsen mangler lidt over 20 procent af eleverne i Danmark funktionelle kompetencer i problemløsning.
Det betyder, at det gør det vanskeligt for dem at deltage effektivt og produktivt i et moderne samfund, konkluderer undersøgelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned