FAKTA: Derfor vil regeringen skære i uddannelser
Over de næste fire år vil regeringen spare på uddannelsesområdet. Det har fået studerende i oprør.
Tusindvis forventes at gå på gaden torsdag for at demonstrere mod regeringens varslede besparelser på uddannelsesområdet.
Både i København og Aarhus vil der være torsdag eftermiddag være store demonstrationer. Foreløbig har flere end 22.500 unge fra hele landet tilmeldt sig demonstrationerne klokken 16 på Rådhuspladsen i de to byer.
Læs her om regeringens planer om besparelser:
* I forbindelse med det såkaldte omprioriteringsbidrag vil uddannelsesområdet over de næste fire år få skåret to procent årligt af sine bevillinger fra staten.
* Besparelserne skal ifølge regeringen ses i lyset af, at der de seneste ti år er sket en eksplosiv stigning i udgifterne til uddannelsessektoren, mens de fleste øvrige sektorer har måttet spare.
* På de videregående uddannelser er tilskuddet fra staten siden 2005 steget med cirka 40 procent, og medregner man udgifter til SU, er udgiftsstigningen cirka 50 procent.
* På ungdomsuddannelserne er der siden 2008 sket en stigning i udgifterne på 31 procent.
Kilder: Uddannelsesministeriet, Undervisningsministeriet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned