Forbrugerråd kræver åbenhed om hemmelige boligrapporter
Byggesagkyndige kritiseres for at indsamle data til forsikringsselskaber om boligers tilstand uden boligejernes vidende. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Det skaber mistillid, at byggesagkyndige laver skyggerapporter for forsikringsselskaber, mener Forbrugerrådet.
Det skaber mistillid til systemet, når byggesagkyndige indsamler data til hemmelige rapporter uden boligejernes vidende.
Det siger vicedirektør Vagn Jelsøe, Forbrugerrådet Tænk.
Meldingen kommer, efter at dagbladet Politiken har beskrevet, at byggesagkyndige udarbejder såkaldte skyggerapporter for forsikringsselskaber.
- Det er enormt vigtigt, at der er tillid til byggesagkyndige, når de laver tilstandsrapporter, som ligger til grund for forsikringer, som både sælgere og købere skal kunne stole på, siger Vagn Jelsøe til Ritzau.
- Der synes jeg ikke, det er i orden, hvis det er sådan, at en byggesagkyndig, som jeg inviterer ind i mit hjem for at lave en tilstandsrapport, så ikke fortæller, at han også løser opgaver for en anden part - nemlig et forsikringsselskab, siger han.
De byggesagkyndige, der er beskikket af staten, indsamler de supplerende oplysninger, når de er kaldt ud for at lave tilstandsrapporter.
Politiken har talt med byggekonsulentfirmaet Ebas og forsikringsselskabet Topdanmark. Her bekræfter man, at der indhentes supplerende oplysninger.
Ebas mener ikke, det er et problem, men vil fremover skilte mere åbent med det, lyder det.
Vagn Jelsøe kan ikke afvise, at de ekstra oplysninger kan komme boligejeren til gode, for eksempel i form af et billigere tilbud om en ejerskifteforsikring.
Men det bør deklareres, hvis en byggesagkyndig udfører bestilt arbejde for et forsikringsselskab, mener han.
- Problemet er, at vi ikke rigtig ved, hvad der foregår. Det er muligt, det er uskyldigt og helt okay, vi ved det ikke. Og det er ikke fremmende for tilliden til systemet, siger Vagn Jelsøe.
- Hvis en byggesagkyndig har en aftale med et forsikringsselskab, så skal det lægges åbent frem over for boligejeren.
- Så kan boligejeren tage stilling til, om det måske kan være en fordel for ham, eller om han hellere vil finde en uafhængig byggesagkyndig, som ikke har andre interesser i spil, siger Vagn Jelsøe.
Forbrugerrådet Tænk vil nu rejse problemet over for branchen.
Lennart Damsbo-Andersen (S), der er formand for transport-, bygnings- og boligudvalget i Folketinget, er overrasket over oplysningerne i Politiken.
- Nu vil jeg spørge, hvad ministeren siger til de nye oplysninger, og så må vi have en drøftelse af sagen, siger han til Ritzau.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned