Den pakistansk fødte Nasrullah Memon, der er ledende forsker på Syddansk Universitets afdeling for computerbaseret terrorbekæmpelse, fik i 2007 en pH. d-grad for en afhandling om terrorbekæmpelse.
Siden 2009 har forskeren været ansat på universitet, og ifølge dekan Per Michael blev Memon ansat som hovedkraften i opbygningen af en afdeling for terrorbekæmpelse.
Med sig fra Aalborg Universitets afdeling i Esbjerg, hvor forskeren tidligere var ansat, havde han en omfattende publikationslisten - herunder den nu omstridte pH. d-afhandling.
Allerede for to år modtog Aalborg Universitet et tip om, at dele af afhandlingen var plagieret og afskrevet uden kildeangivelse, men sagen er undersøgt i hemmelighed og er endnu ikke afsluttet.
Dekanen på universitetets Teknisk-Naturvidenskabelige Fakultet, Eskild Holm Nielsen, bekræfter over for Weekendavisen, at der er en sag.
Selv afviser Nasrullah Memon pure beskydningerne om plagiering.
Ifølge Weekendavisen erkender han, at han ved en fejl har glemt at sætte anførselstegn omkring nogle afsnit, men kildeangivelserne er generelt i orden.
Når det ikke ser sådan ud, skyldes det ifølge ham, at den version af afhandlingen, som både den tyske plagieringsgruppe og tilsyneladende også institutlederen på hans gamle institut i Esbjerg har set, er et falsum, og at han er udsat for et komplot.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned