Fra fredag kan danskere rejse til Kina uden visum
Udenrigsministeriet har tidligere beskrevet Danmark som "Kinas eneste omfattende strategiske partner i Nordeuropa". (Arkivfoto). Foto: Ichiro Ohara/Ritzau Scanpix
Kina vil fremme udvekslinger med Danmark ved at fjerne kravet om visum for danske rejsende.
Danske statsborgere kan fra den 8. november rejse til Kina og opholde sig i landet i op til 15 dage uden at skulle søge om et visum.
Det oplyser Kinas ambassade i Norge i en pressemeddelelse.
I september meddelte den kinesiske udenrigsminister, Wang Yi, at danskerne kunne se frem til visumfri rejser til Kina i fremtiden.
Det skete, i forbindelse med at udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) mødtes med sin kinesiske kollega under FN's Generalforsamling i New York.
Ved den lejlighed blev det ikke specificeret, hvornår aftalen ville træde i kraft.
Kinas ambassade i Norge oplyser fredag, at aftalen gælder fra den 8. november til den 31. december næste år.
I pressemeddelelsen fremgår det, at formålet er at fremme "folk-til-folk udvekslinger" mellem Kina og en række andre lande.
Også borgere fra Norge, Slovakiet, Finland, Island, Andorra, Monaco, Liechtenstein og Sydkorea får mulighed for at komme på visumfri rejser til Kina.
Danske statsborgere har pligt til at søge om visum til Kina, medmindre der er tale om kortere ophold på op til 24 timer i lufthavnen i forbindelse med transit. Det fremgår af Udenrigsministeriets hjemmeside.
I september skrev Udenrigsministeriet på sin hjemmeside, at aftalen om visumfri rejser til Kina "forventes at styrke turismen og fremme større udvekslinger mellem de to nationer, hvilket afspejler det dybere strategiske partnerskab mellem Kina og Danmark".
Desuden beskrev Udenrigsministeriet Danmark som "Kinas eneste omfattende strategiske partner i Nordeuropa".
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned