Fra ungdomsvært til seriøs nyhedsformidler

Anne Vig er blandt andet kendt som vært på det politiske magasin "Tirsdagsanalysen". Fredag den 3. juni fylder hun 50 år. Foto: TV 2/Free

Anne Vig er et kendt ansigt på TV 2's nyhedskanal og har været vært på adskillige radio- og tv-programmer. Fredag den 3. juni fylder hun 50 år.

Offentliggjort Sidst opdateret

Som fast nyhedsvært på TV 2 er hun kendt for at guide danskerne gennem dagens vigtigste nyheder og det politiske landskab.

Fredag den 3. juni fylder Anne Vig 50 år.

Hun blev optaget på filmvidenskab på Københavns Universitet i 1993. Her havde hun egentlig planer om at læse kinesisk som det, der dengang hed bifag.

Men de planer ændrede sig, da Anne Vig i foråret 1994 blev optaget på DR's talenthold.

Her blev hun ansat som radiovært på ungdomsprogrammet "P4 i P1", hvor hun samtidig var vært på musikprogrammet "Det Elektriske Barometer".

I sin tid på talentholdet producerede Anne Vig en lang række radioprogrammer. De handlede om alt fra unge fædre, bz'ere, reportager fra Roskilde Festival og et lydportræt af digteren Michael Strunge.

Senere skiftede værten medie og gik fra radio til tv.

Her flyttede Anne Vig til Danmarks Radios tidligere hovedsæde, TV-Byen.

Igennem en årrække var hun vært på de eksperimenterende ungdomsprogrammer "Supergeil" og "Plan B".

Samtidig var hun i flere sæsoner reportervært på det populære tv-program Sporløs på DR1.

I den tid rejste hun verden rundt sammen med en fotograf og fandt familiemedlemmer til de medvirkende i både Grønland, Australien, Peru og USA.

Anne Vig forlod Danmarks Radio i 2006. Hun blev lokket til TV 2 af den daværende politiske redaktør, Anders Krab, der ansatte hende som politisk reporter på Christiansborg.

En redaktion, som hun senere selv blev redaktionsleder for.

De seneste ti år har hun været studievært på nyhedskanalen TV 2 News.

Her er hun særligt kendt som vært på det politiske magasin "Tirsdagsanalysen" med kommentatorerne Peter Mogensen og Michael Kristiansen.

Sideløbende med rollen som vært har Anne Vig desuden været redaktør på TV 2's årlige kavalkade om Kongehuset - De Kongelige Øjeblikke.

Privat bor hun på Frederiksberg og er gift med sikkerhedsrådgiveren Kim Weidner. Der har tilsammen tre børn.

/ritzau/