HAR DU OGSÅ FÅET FLERE PENGE? DANSKERNES OPSPARING VOKSER
Arkivfoto: Colourbox
.
Beskæftigelsen er fortsat med at stige. Det medvirker til, at danskernes bankindlån vokser, siger økonom.
Selv om buldrende inflation har gjort et betydeligt indhug i danskernes økonomiske råderum, fortsætter deres opsparinger med at vokse.
Det viser en opgørelse fra Nationalbanken mandag morgen.
I februar steg det samlede indlån i landets banker med 9,6 milliarder kroner. Det betyder, at der samlet står 1087 milliarder kroner.
Ifølge Brian Friis Helmer, der er privatøkonom i Arbejdernes Landsbank, er det dog langt fra alle, som vil kunne genkende det billede.
Det skyldes, at de store bankindlån er meget ulige fordelt mellem borgerne, skriver han i en kommentar.
- Og nogle oplever at må tære på opsparingen i en mere dyr tid.
Udviklingen er primært et resultat af, at beskæftigelsen bliver ved med at sætte rekord.
- 175.000 flere er i dag i beskæftigelsen sammenlignet med tiden inden coronapandemien, og det medvirker til at øge den samlede lønindkomst, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned