Jul på job: Otte ud af ti sosu'er skal arbejde

Foto: Polfoto, arkivfoto

83 procent af FOAs medlemmer inden for social- og sundhedsområdet skal på job til jul og nytår.

Offentliggjort Sidst opdateret

Julen er for mange en særlig højtid, som bliver tilbragt i familiens skød. Men for 83 procent af FOAs medlemmer inden for social- og sundhedsområdet betyder julen og nytåret også, at de skal på job. Ud af dem skal hver femte arbejde selve juleaften. Det viser en ny medlemsundersøgelse, skriver Fagbladet FOA.

De fleste er tilfredse med deres arbejdsplan for jul og nytår, men for mange er det samtidig også et stort afsavn, at de ikke kan være hjemme hos familien.

- Det er ikke særlig spændende at arbejde juleaften/juledagene, hvor ens familie er sammen, og børnene savner også, at man er der. Men der er også beboere, der skal passes og mærke, at man vil dem, skriver et medlem i undersøgelsen.

En af dem, der har fået julekabalen på job til at gå op, er 49-årige Ulla Holdt Tychsen. Hun arbejder som social- og sundhedsassistent på Plejecenter Lindevang i Løgumkloster, og i år er det hendes tur til at have vagt juleaften.

- Jeg er glad for mit arbejde og har i mange år arbejdet jule- og nytårsaften, så det er ikke noget nyt. I år er jeg så heldig, at min mand kommer med og spiser julemiddag. Så kan han også hjælpe til med opvasken og skære and ud, hvis der er brug for det, siger Ulla Holdt Tychsen.

Selv går hun ikke glip af julehygge med familien.

- Vi holder juleaften derhjemme med familien den 23., og så holder mine børn jul hjemme ved svigerforældrene den 24.

Det kan godt være lidt "træls" at skulle arbejde juleaften, men når man først er på jobbet, er det fuldstændig lige meget, mener Ulla Holdt Tychsen.

- Jeg er glad for, at jeg kan give beboerne en rigtig god aften, siger social- og sundhedsassistenten.