Landbrug til kommuner: Boykot vandplaner
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
De lokale landmænd beder nu om kommunernes støtte til at få de omstridte vandplaner sat på pause.
Vandplanerne er besluttet af staten. Men det er kommunerne, der skal føre dem ud i livet i form af reduceret vedligeholdelse af vandløb, genåbning af vandløb og etablering af vådområder.
Derfor skriver DLS nu til både Lolland, Guldborgsund og Vordingborg og beder kommunerne om at tage afstand fra planerne.
Det skal - ifølge landmændene - ske ved at kommunerne stopper det videre arbejde med at føre planerne ud i livet. I hvert fald indtil retssagerne er afgjort. Og retssagerne ventes at kunne trække ud i årevis.
- Flere undersøgelser og faglige rapporter viser, at vandplanerne hviler på et tvivlsomt grundlag, samt at visse af virkemidlerne ikke har den effekt, der er forudsat i vandplanerne. Undersøgelser viser også, at drænsystemerne på Sydhavsøernes flade arealer vil blive påvirket næsten en kilometer fra vandløbet, for hver gang vandspejlet stiger med cirka 40-50 centimeter i vandløbet, hedder det blandt andet i brevet til borgmestre og udvalgsformænd i de tre kommuner.
Videre peger man på, at -klassificeringen af vandløbene på Sydhavsøerne som naturlige tydeligvis beror på et manglende lokalt kendskab.
DLS understreger, at stort set alle vandløb her i landsdelen er stærkt regulerede eller kunstige, samtidig med, at de er en del af de dyrkningstekniske anlæg.
- Regeringen lægger kun op til delvis kompensation for de tab, landbruget påføres som følge af forsumpningen af Danmarks mest dyrkningssikre og højstydende landbrugsarealer. For den enkelte landmand vil det være katastrofalt, og for kommunerne vil det forværre den svære økonomiske situation, som man som udkantskommune konstant befinder sig i, skriver DLS-bestyrelsen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned