Nye sparemodeller på skolebordet

Elever, forældre og personale på Guldborgsunds folkeskoler må vente endnu en uge på, at politikerne i børne- og undervisningsudvalget beslutter sig for, hvordan fremtidens skole i kommunen skal se ud.

Formanden for børne- og undervisningsudvalget Janne Hansen (V) havde ellers forud for mandagens ekstraordinære udvalgsmøde lagt op til, at man i dag ville træffe beslutning om, hvilke skoler, der skal lukke og hvilke, der får lov at fortsætte. Men så vidt kom man altså ikke.


Forud for mødet havde embedsmændene lavet nye beregninger på, hvad det ville betyde for den samlede besparelse, hvis man videreførte Brydebjergskolen, Nørre Vedby Skole og Møllebakkeskolen samt hvis man lukkede Nørre Skole i Nykøbing, der oprindeligt ikke var en del af det første forslag til ny skolestruktur.

Men et enigt udvalg besluttede på sit møde i dag at bede forvaltningen om at regne på yderligere to forslag, som skal ligge klar, når børne- og undervisningsudvalget mødes igen på mandag 17. maj.

Forslagene lyder:

Forslag 1: Krogløvskolen, Toreby og Guldborgland skole lukkes som lokalitet og indgår i de 3 nye skoler - skolen i Væggerløse, skolen i Sundby og skolen i Sakskøbing. Ejegodskolen bliver samlet skole for skolen på Nørrebo og Nørre skole indrettes til Ungdomscenter. Skolen i Sakskøbing består af 0-6 kl. placereret på Ellekildeskolen og 0-9. kl. på Sakskøbing skole. Skoledistrikterne forsøges yderligere optimeret ved alle skoler.

Forslag 2: Guldborgland, Brydebjerg, Toreby, Krogløvskolen, Nr. Vedby og Nørre skole lukkes som lokalitet. Eskilstrup skole vurderes nærmere i forhold til lukning og et øget økonomisk rationale tilbageføres til skolerne i form af 2 lærere i 0-3 klasse og undervisningsassistenter i busserne samt en pulje på 5-10 mio.kr. til de lokalområder der mister en skole.

- Jeg kan godt mærke, at folk ønsker, at vi snart kommer med beslutning. Den her proces er rigtig opslidende for alle parter - også for os politikere. Men det er en ultimativ beslutning, som ikke kan gøres om. Vi skal være hundrede procent sikre på, at vores beslutningsgrundlag er det rigtige, inden vi træffer en afgørelse, siger Janne Hansen.

Hun siger, at selv om man ikke har ønsket beregninger på, hvad det vil betyde at videreføre Krogløvskolen, Guldborgland Skole og Toreby Skole, er det ikke ensbetydende med, at disse tre skoler allerede er dømt ude.

- Nej, sådan skal man ikke tolke det. Og derfor skal man heller ikke opgive kampen i Idestrup, Guldborg eller Toreby, siger udvalgsformanden.

Foto: Foto: Anders Knudsen (arkiv)

Skolernes fremtid er endnu ikke afgjort. Et enigt udvalg besluttede på et møde i dag at bede forvaltningen om at regne på to andre forslag.

Offentliggjort Sidst opdateret