Region Sjælland udskyder snak om sundhedsplatform
Beredskabsskab i Region Sjælland afgør, hvem der udtaler sig om sundhedsplatformen, mens den indføres.
Selv om flere medier har fået aflyst interviews og besøg på sygehusafdelinger, så afviser Region Sjælland, at man har nedlagt forbud mod, at de ansatte udtaler sig om Sundhedsplatformen, som regionen netop har taget i brug.
Det fastslår Region Sjællands pressechef Claus Clausen.
- Vi har naturligvis ikke lagt låg på, hvad vore medarbejdere må udtale sig om. Vore medarbejdere i Region Sjælland har ytringsfrihed. Vi i er i en beredskabssituation og vil gerne skabe arbejdsro for medarbejderne, siger Claus Clausen.
Lørdag morgen skrev TV Øst ellers om de aflyste interviews og konstaterede, at de ansatte er blevet udstyret med mundkurv. Men det afviser regionen altså.
- Det er vigtigt, at vi får de rigtige informationer ud til omverden. Når medier henvender sig til os med planlagte interview, så kommer de ind ad fordøren via denne beredskabsstab.
Spørgsmål: Bliver det vanskeligere at få interview, mens der er beredskab i Region Sjælland?
- Det vil i de kommende dage være lidt vanskeligere end normalt. Fordi vi har lidt færre talspersoner i denne beredskabssituation. Så ja: Det vil blive en kende mere vanskeligt, siger Claus Clausen.
Sundhedsplatformen har mødt kraftig kritik fra flere læger og andet personale i Region Hovedstaden.
Region Sjælland tog sin beslutning om en tæt kontrol af informationsstrømmen tidligt lørdag morgen. Det skete godt fem timer efter, at regionens sygehuse har skiftet til Sundhedsplatformen.
Efter beslutningen er der aflyst interview og besøg på sygehusafdelinger. Det er sket med kort varsel.
Beredskabsstaben tager løbende stilling til, hvornår beredskabet for sundhedsplatformen er ovre, oplyser Claus Clausen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned