Rejsebureau: Danskere flyver ubekymret til Sharm el-Sheikh
Rejsebureauet Amisol Travels har mange rejsende, der både tager af sted fredag og lørdag til feriebyen.
Rejsebureauet Amisol Travels mærker ikke, at de rejsende er bekymrede for at tage af sted til Sharm el-Sheikh i Egypten.
Fredag lander i Billund Lufthavn en gruppe danskere, som den seneste uge har holdt ferie i den egyptiske ferieby, og senere på dagen tager endnu en gruppe danskere af sted.
Også i Københavns Lufthavn vil der i weekenden både være ankomst fra og afgang til Sharm el-Sheikh. I alt vil cirka 250 gæster komme hjem, og det samme antal vil tage af sted, fortæller Lis Vogelius, som er daglig leder på Amisols kontor i Danmark.
- Meget få gæster har været nervøse. De fleste, som har henvendt sig til os, har haft spørgsmål af praktisk karakter, såsom om vi flyver eller ej. Folk har været meget pragmatiske og ikke så dramatiske.
- De fleste, der vælger at rejse til Egypten, er godt klar over situationen i landet. Der er nogle danskere, der aldrig ville tage af sted, så de, der gør det, tager det forholdsvis roligt. Sandsynligheden for, at endnu et fly skulle styrte ned, tror de, er meget lille.
Rejsebureauet flyver med Air Kairo, som hører ind under Egyptair, der er ejet af to banker, siger Lis Vogelius.
- De holder meget øje med sikkerheden. De har ændret deres rute en smule, så de flyver over havet og ikke over Sinai-halvøen.
Og ifølge Lis Vogelius sørger rejsebureauet for hele tiden at give så mange informationer til deres gæster som overhovedet muligt. De holder sig både til meldinger fra Udenrigsministeriet, lokale myndigheder og den danske ambassade i Kairo.
- Vi har tidligere oplevet, at rejsende har været meget mere nervøse. For eksempel under Det Arabiske Forår, hvor folk var meget mere skræmte. I går havde vi bookinger til Sharm el-Sheikh langt ude i fremtiden, siger Lis Vogelius.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned