Roskilde vågner til regn og uenige anmeldere
Foto: Torkil Adsersen/ Scanpix /Scanpix
Torkil Adsersen/ Scanpix /Scanpix
Plåk, plåk, plåk. Kort før klokken otte bredte den frygtede lyd sig i de 50.000 telte på campingpladsen ved Roskilde Festival. En stille, silende regn begyndte at falde.
Langt fra noget skybrud, men nok til at festivalgæsterne har fundet regntøj, paraply og gummistøvler frem til transporten mod toiletter, bade og madboder.
Det er dagen efter dagen. Dagen, hvor årets festival blev skudt i gang med koncerter på festivalens syv scener og med britiske The Cure som det store hovednavn.
Det melankolske poprockband med den ikoniske Robert Smith som frontfigur - komplet med sort, tjavset hår og rød læbestift - leverede en tre timer lang koncert på festivalens største scene, Orange.
Og det var tydeligvis en smagssag, om det var fantastisk eller søvndyssende.
Soundvenue kaster alle indvendinger og giver seks stjerner til The Cure. Næsten lige så positiv er Politikens Kim Skotte, som stanger fem stjerner ud.
- Det er i sandhed store dage! I går blev Gudspartiklen Higgs-bosonen opdaget, og i aften viste Robert Smith fra The Cure vejen til evig ungdom i musikkens verden, skriver han.
Berlingske nikker anerkendende og uddeler fire stjerner for en koncert, som avisens anmelder Jeppe Krogsgaard Christensen finder både "overvældende og udmattende".
BT og Ekstra Bladet hælder dog mest mod sidstnævnte beskrivelse, og de nøjes med at give henholdsvis to og tre stjerner.
- The Cure denne torsdag aften var verdens længste kur mod livsglæde, konkluderer BT's Jan Eriksen.
Fredag aften er det amerikanske Jack White, der er udset som den store attraktion.
Guitarekvilibristen indtager Orange Scene klokken 22.30, men allerede klokken 12.00 begynder de første koncerter, og blandt dem finder man danske Rangleklods.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned