Det oplyser TV 2 Nyhederne.
Landets efterskoler mangler nemlig elever, og flere skoler er nu lukningstruede efter to år med drastisk elevtilbagegang.
- Det betyder, at efterskolerne vil justere på elevtallet, og at nogle måske må lukke, siger sekretariatsleder for Efterskoleforeningen Sophus Bang Nielsen.
De seneste 40 år er der kommet flere efterskoleelever år for år - men det er vendt nu.
- Der er især efterskolerne i yderområderne som Vest- og Nordjylland, der mangler elever. Skolerne med specielle linjer som musik eller idræt kan stadig få fulde årgange, mens de mere almene skoler har sværere ved at tiltrække elever, fortæller Sophus Bang Nielsen fra Efterskoleforeningen.
En af de lukningstruede efterskoler er Østersøens Idrætsefterskole i Marstal på Ærø. Derfor udlover de nu dusører på 1000 kroner for at skaffe nye elever.
- Det er primært rettet mod vores tidligere elever, men enhver kan sådan set få dusøren, fortæller forstander på efterskolen Leif Møller.
- Vi bliver nødt til at tage drastiske midler i brug. Vi skal have omkring 20 flere elever, ellers er vi ikke sikre på at åbne til næste skoleår, fortæller Leif Møller.
Østersøens Idrætsefterskole er ikke alene med reklamen. Andre efterskoler forsøger at skaffe elever ved at udlove bærbare computere og andet it-udstyr, fortæller Efterskoleforeningen.
Efterskolen har også andre omstændigheder imod sig.
- Der er en tendens til, at de store efterskoler bliver større, og de små lukker. Vi er en lille skole, og har ikke de moderne bygninger og faciliteter, som de nye og store skoler kan tilbyde. Og så skræmmer afstanden nok også nogle. Vi ligger jo på en ø, så det er lidt mere besværligt at komme frem og tilbage, siger Leif Møller.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned