Skoleuniform er blevet rockikonets kendetegn
Angus Young var i 1973 med til at etablere AC/DC, der fortsat trækker fulde huse, når bandet spiller rundtomkring i verden. (Arkivfoto). Foto: Martin Meissner/Ritzau Scanpix
Martin Meissner/Ritzau Scanpix
Guitaristen Angus Young, der mandag den 31. marts fylder 70 år, var med til at etablere det australske rockband AC/DC med sin bror i 1973.
Skoleuniformen er nærmest blevet synonym med guitaristen Angus Young fra rockbandet AC/DC.
Australieren, der mandag den 31. marts fylder 70 år, var i 1973 sammen med sin bror med til at grundlægge det ikoniske rockband, der er kendt for numre som "Thunderstruck" og "Highway to Hell".
Idéen om at bære skoleuniformen kom året senere fra storesøsteren Margaret, der lånte ham sønnens tøj før en koncert i Sydney.
Den stramme blazer og shortsene følger ham fortsat, når de efterhånden gråhårede rocklegender indtager alverdens scener.
Sidste år fortalte Angus Young til radiostationen 107.1 The Boss, at han ønskede at se lige så cool ud som sit barndomsidol - den for længst afdøde guitarist Jimi Hendrix.
- Så jeg tog skoleuniformen på. Det er min ting.
- Hvorfor folk kommer for at se os spille? Det skyldes skoleuniformen. Den virker, sagde Angus Young ifølge mediet Loudwire i radiointerviewet.
Angus Young blev født i den skotske storby Glasgow i 1955, inden familien immigrerede til Australien.
Han voksede op i Sydney-forstaden Burwood, hvor han etablerede bandet sammen med broren Malcolm.
I 2023 blev barndomshjemmet købt af en ejendomsudvikler, der uden at kende husets forhistorie rev det ned.
Det førte en beklagelse med sig samt en besked fra grundens nye ejer om, at det nye byggeri ville få "et særlig sted", hvor fans kunne komme og hylde AC/DC.
Også broren Malcolm spillede guitar, indtil han i 2014 måtte sige stop på grund af en demenssygdom. Han døde tre år senere.
Young-familien har generelt spillet en stor rolle i AC/DC, hvor der gennem årene er blevet skiftet en del ud i besætningen.
Angus og Malcolms' fælles nevø, Stevie Young, er de senere år blevet et officielt medlem af det gamle band. Guitaren er Stevie Youngs foretrukne instrument. Ligesom hans onklers.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned