Snebyger falder i vest over gradvist lunere weekend
Novembersol på Gedser Odde. Foto: Birger Juul
Birger Juul
Glatte veje og enkelte snebyger bliver optakt til weekend, der sluttes af med tør og solrig søndag.
Den kommende weekend byder på en blanding af regn- og snebyger, en frostklar nat og gode solchancer på søndag.
Det fortæller Trine Pedersen, vagthavende meteorolog ved Danmarks Meteorologiske Institut (DMI).
Fredagen begynder vådt - især for de nordligste nordjyder i Vendsyssel og dele af Nordsjælland
- Det vil være skyet, og der kommer også byger, der kan falde som slud flere steder, siger Trine Pedersen.
Bilister skal fredag morgen være varsomme, når de bevæger sig ud i trafikken.
- Man skal være meget opmærksom på, at vejene kan være temmelig glatte, og der ligger såkaldt sort is mange steder, siger Trine Pedersen.
I løbet af fredagen vil det tynde ud i bygerne, og især den nordlige del af landet vil få solen at se.
- Ud på aftenen vil de byger, der er tilbage, nok mere og mere falde som sne, siger Trine Pedersen.
Natten til lørdag bliver en frostklar en af slagsen i det meste af landet, hvor temperaturen vil falde til omkring fem graders frost.
Det bliver optakten til en lørdag, hvor vestjyderne kan se frem til mere sne.
- Lørdag vil byde på byger ved Vestkysten, og de vil falde som sne. De øvrige dele af landet vil få lidt eller nogen sol, og dagtemperaturen når op omkring fem graders varme, siger Trine Pedersen.
Og solen får lov til at spille en dominerende rolle på tredje adventssøndag, hvor temperaturen kan nå op på seks graders varme.
- Søndag drejer vinden om i vest og sydvest, og der er god mulighed for, at det bliver en dag med en del sol, og det bliver stort set tørt, siger Trine Pedersen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned