Tirsdag får vi 17,1 milliarder kroner tilbage i skat
Hver skatteyder får i gennemsnit 5063 kroner tilbage, når overskydende skat fra sidste år udbetales tirsdag.
3,4 millioner skatteydere vil tirsdag få udbetalt de penge, de har betalt for meget i skat i løbet af 2016.
I en pressemeddelelse lyder det, at skat kommer til at udbetale i alt 17,1 milliarder kroner. I gennemsnit får hver skatteyder 5063 kroner tilbage.
- Selv om det er dejligt at få penge tilbage, så er det jo udtryk for, at man har betalt for meget i skat i løbet af året. Derfor er det vigtigt, at man sikrer sig, at ens forskudsopgørelse stemmer.
Det forklarer Jørgen Wissing Jensen, der er kontorchef i Skat.
Der er stor forskel på, hvor mange penge borgerne i landets kommuner får udbetalt. Mens borgerne i Rudersdal i gennemsnit får mest udbetalt, får borgerne på Bornholm gennemsnitligt mindst udbetalt.
Knap 470.000 borgere vil dog ikke få den overskydende skat sat ind på kontoen. Det kan enten skyldes, at man skal have mere end 100.000 kroner tilbage, eller at man har gæld til det offentlige.
I det tilfælde vil den overskydende skat blive brugt til at afdrage på gælden.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned