To danske børn er smittet med mæslinger efter udlandsrejse
I Danmark er der høj vaccinationsdækning mod mæslinger på over 90 procent. (Arkivfoto). Foto: George Frey/Ritzau Scanpix
I 2021 og 2022 var der ingen konstaterede tilfælde med mæslinger i Danmark. I 2023 har der nu været fire.
To danske børn er over sommeren konstateret smittet med børnesygdommen mæslinger efter rejse til det samme europæiske land.
Det skriver TV 2.
En person yderligere med til relation til et af børnene er også blevet smittet.
Børnene, der er i førskolealderen, er fra Region Midtjylland og Region Syddanmark.
- De to tilfælde understreger, at mæslinger stadig findes mange steder i verden, og at alle ikke-immune rejsende til områder med risiko for mæslinger bør være vaccineret mod mæslinger inden afrejse, oplyser Statens Serum Institut til TV 2.
SSI opfordrer nu praktiserende læger i særligt de to regioner til at være ekstra opmærksomme på symptomer på mæslinger.
Styrelsen for Patientsikkerheden kan af hensyn til GDPR-regler ikke oplyse, hvilket europæisk land de to børn har rejst i, skriver TV 2.
Med de tre tilfælde af konstateret smitte med mæslinger har der nu været i alt fire smittetilfælde i 2023. I både 2021 og 2022 blev der ikke konstateret smitte med mæslinger i Danmark.
Mæslinger er den mest smitsomme børnesygdom og kan variere fra et relativt mildt forløb med udslæt og feber til alvorlig sygdom med betændelse af hjernehinderne.
I Europa ender hvert fjerde til femte mæslingetilfælde i barnealderen med hospitalsindlæggelse, skriver SSI på sin hjemmeside.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned