To personer fundet døde i sø
Esrum Sø er Danmarks næststørste sø målt på overfladeareal. (Arkivfoto).
Bjarke ørsted/Ritzau Scanpix
To personer er blevet fundet døde i Esrum Sø ved Fredensborg. Det tyder ikke på, der er sket en forbrydelse.
To personer blev lørdag fundet døde i Esrum Sø ved Fredensborg i Nordsjælland.
Det oplyser Nordsjællands Politi.
En anmelder ringede lørdag til 112 efter at have set nogle ben i søens vand. Et lig blev bjærget, og efterfølgende fandt dykkere endnu en afdød person, oplyser vagtchef David Eckert til Ritzau.
Politiet formoder for nuværende ikke, at der er sket en forbrydelse, men det er endnu uvist, hvad der ligger bag. Det undersøger politiet nu.
De to afdøde personer er søndag morgen endnu ikke blevet helt identificeret. Politiet har en formodning om, at de kan have ligget i vandet i mere end en uge.
Ordensmagten forlod området ved Esrum Sø, hvor ligene blev fundet, ved femtiden søndag morgen.
Nordsjællands Politi fortalte første gang offentligheden om hændelsen i et opslag på det sociale medie X lørdag klokken 17.44. Meldingen var i første omgang, at man arbejdede med en mulig drukneulykke, og at man havde afspærret en del af søbredden ved Fredensborg Slotshave.
Esrum Sø er Danmarks næststørste sø med et overfladeareal på 17,3 kvadratkilometer.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie