To danske soldater blev fredag middag ramt af en vejsidebombe i Afghanistan.
Kampsoldaterne, som tilhører Bravo-kompagniet, gik patrulje til fods nordøst for patruljebase Viking, da en hjemmelavet sprængladning pludseligt eksploderede.
Det oplyser Hærens Operative Kommando, som tilføjer, at soldaterne er uden for livsfare, og de pårørende er blevet underrettet.
- De er på en patrulje, hvor de bliver ramt af en vejsidebombe, fortæller oberstløjtnant Jens Lønborg, chef for hærens internationale operationsafdeling, til Ritzau.
Soldaterne modtog med det samme førstehjælp og blev derefter fløjet med helikopter til felthospitalet i Camp Bastion, hvor de nu er under behandling, lyder det.
- De er ikke i livsfare, og deres tilstand er stabil, tilføjer oberstløjtnanten.
Det vides endnu ikke, om de kvæstede soldater skal flyves hjem til Danmark eller blive i Helmand-provinsen.
De to soldater, som kommer fra Gardehusarregimentet i Slagelse, indskriver sig i det stigende tal over døde og sårede danskere i Afghanistan.
Den 22-årige konstabel Jacob Sten Lund Olsen blev for nylig hårdt såret af en eksplosion under en patruljering nær Gereshk i Helmand. Han døde senere af sine kvæstelser. Fire soldater blev lettere såret ved eksplosionen.
I alt har 42 danske soldater mistet livet i Afghanistan siden 2002. 36 er dræbt under krigshandlinger eller patruljering, mens seks er døde af andre årsager.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned