Vi er vilde med æg i weekenden

Scrambled, hårdkogt, blødkogt. Æg i alle slags afskygninger pryder danskernes bord i weekenden.

Faktisk spiser vi æg tre gange så ofte som i hverdagene, når vi har weekendfri. Det viser en undersøgelse fra FDB.

På en højhellig søndag spiser knap hver tiende dansker æg til morgenmad. Til sammenligning gør kun én ud af 40 danskere det samme på en tirsdag.

Om der er æg på morgenbordet kommer i høj grad an på, hvor i landet man bor. Vågner man op på den sjællandske østkyst, er der stor sandsynlighed for, at dagen bliver kickstartet med æg.

En københavner spiser således 24 procent flere æg til morgenmad end den gennemsnitlige dansker.

På den anden side af Storebælt er interessen for morgenæg væsentlig mindre. Københavnere spiser 45 procent flere æg end vestjyder.

Men det er ikke kun den geografiske placering, der bestemmer, hvor mange æg, man sætter til livs. Også alderen spiller en rolle. I hvert flad spiser de ældre en tredjedel flere æg, end de unge gør.

Uddannelsen afgør også, hvor vild man er med hvidgule spise. Her viser undersøgelsen, at danskere med en lang uddannelse bag sig spiser flere æg end dem med en kort uddannelse.

Det er dog ikke kun æg, der nyder stor popularitet i weekenden. Også rundstykker oplever storhedstid i weekenden.

Lørdag og søndag spiser mere end én ud af seks danskere rundstykker. Til gengæld spiser kun én ud af 16 rundstykker på en mandag, tirsdag og onsdag.

Rundstykkernes succes afhænger - ligesom æggenes - af, hvor i landet man bor. Kun 4,5 procent af københavnerne spiser rundstykker til morgenmad på en gennemsnitlig dag. Tre gange så mange sønderjyder gør det samme.

/ritzau/

Danskerne går amok i æg i weekenden. Især ældre, der bor i København og har en lang uddannelse, elsker gaven fra hønen.

Offentliggjort Sidst opdateret