Vulkanaske forsinker dronningens gæster

Flere sæder kommer til at stå tomme i Det Kongelige Teater, når dronning Margrethes 70-års fødselsdag torsdag aften fejres med en gallaforestilling. Flere af de udenlandske gæster må opgive at komme frem, fordi aske fra det kraftige vulkanudbrud i Island skaber kaos i mange europæiske lufthavne.

Kommunikationschef i hoffet Lene Balleby siger, at flyaflysningerne betyder, at blandt andre repræsentanter for det svenske og norske kongehus sandsynligvis ikke kan deltage i gallaforestillingen.

- Lige nu forsøger flere af gæsterne at finde alternative rejseveje. Mere kan jeg ikke oplyse på nuværende tidspunkt, siger Lene Balleby.

I alt er cirka 1200 gæster inviteret til forestillingen.

/ritzau/

Den islandske vulkansky griber forstyrrende ind i dronningens fødselsdag. Flere udenlandske gæster når ikke frem til gallaforestillingen i Det Kgl. Teater.

Offentliggjort Sidst opdateret