Den verdensomspændende bølge af hackerangreb i kølvandet på balladen om WikiLeaks optrappes. Et let anvendeligt "hackerværktøj" er netop lagt ud på internet.
Anvendes værktøjet, er det hærværk, mener dansk politi, der er parat til at gå ind i sagen, skriver BørsenDigital.
Det er støttegrupper til WikiLeaks, som endnu en gang optrapper våbenkapløbet i cyberspace mellem tilhængere og modstandere af lækagehjemmesiden.
De vil ramme de virksomheder, der afviser betalingsoverførsler eller at stille computerkapacitet til rådighed for tjenestens fortsatte offentliggørelse af hemmeligstemplede dokumenter.
Det sker ved, at hundredtusinder af computere sættes til at gå ind på det pågældende firmas hjemmeside samtidig, hvilket får en ubeskyttet hjemmeside, der kun kan håndtere for eksempel 10.000-50.000 samtidige brugere, til at gå ned.
I Danmark betegner politiets enhed for bekæmpelse af IT-kriminalitet det nye initiativ som hærværk.
Uden at kende sagen i detaljer betegner chefen for Rigspolitiets National Kriminalteknisk Enhed (NKE), politiinspektør Jørn Gravesen, angrebene mod betalingsselskabernes hjemmesider som hærværk og dermed en overtrædelse af straffeloven.
- Det svarer til, at jeg lægger en hammer i vindueskarmen og lader forbipasserende tage den, siger politiinspektøren til BørsenDigital og fortsætter:
- Det er ikke i sig selv ulovligt at være i besiddelse af hammeren, men det er ulovligt at tage den og bruge den til at ødelægge andre menneskers ting med, og alt efter hvad jeg har foretaget mig, da jeg anbragte hammeren i vindueskarmen, vil jeg kunne sigtes for at have tilskyndet til hærværk.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned