Fra banegårdstoilettet til rastepladsen: Frede sprang ud som 23-årig – men kærligheden jagter han stadig

Frede Rasmussen skærer brænde og går tur med sin hund King. Eller rettere: Den går tur med ham, fortæller han i bogen "Queerfortællinger fra Lolland og Falster". Foto: Threin Ottosen

Frede Rasmussen er på udkig efter en kæreste, men drømmer ikke om en ægtefælle eller en samlever. Bare én at hygge sig med.

Offentliggjort Sidst opdateret

Helt tilbage i 1969 sprang Frede Rasmussen ud som homoseksuel.

Han arbejdede på et savværk i Næstved, og på banegårdens toiletter mødte han andre mænd med samme begær. Der var ingen kodeord, ingen fagter, ingen ordudveksling. Kun sigende blikke fra fremmede, der inviterede til seksuelt samkvem. Hvis pissoiret var optaget, kørte man til en øde parkeringsplads eller skovskrænt, husker 78-årige Frede Rasmussen.

Hans vidnesbyrd optræder i bogen "Queerfortællinger fra Lolland og Falster", hvor han er blevet interviewet af Rikke Ulvedahl Carlsen, som er ph.d.-stipendiat ved Institut for Kultur og Sprogvidenskaber på SDU.

De mange historier

Bogen byder på 22 historier fra bosiddende, til- og fraflyttere fra Lolland og Falster, som har det til fælles, at de på den ene eller anden måde bryder med de gængse normer for opfattelsen af køn og seksualitet.

Queer er et paraplybegreb for personer, som på den ene eller anden måde bryder med normerne for konventionelle køns-og seksualitetsopfattelser: Personer, som ofte beskrives under regnbue-alfabetet LGBTQIA+.

Formålet med bogen er at nuancere den gængse opfattelse af Lolland og Falster, som også inkluderer denne gruppe af mennesker.

Alle, der på den ene eller anden måde identificerer sig som queer og har tilflytning til Lolland eller Falster blev inviteret til at bidrage til antologien, og resultatet er svulstige bidrag såvel som diskrete. Gamle og unge har sendt deres tekster ind og fortællingerne vidner om forudsigelige fordomme, men i lige så høj grad om plads til mangfoldighed og anerkendelse.

Sprang ud som 23-årig

Frede Rasmussen voksede op på en gård i Gedesby på Falster, og som 23-årig var han åben om sin seksualitet. For Frede Rasmussen var ægteskabet udelukkende en heteroseksuel kontakt, og han var allerede som barn klar over, at han aldrig ville gifte sig.

Han skjulte ikke sin seksualitet for sine forældre, som i forhold til datidens normer var forholdsvis tolerante.

Så længe unge Frede ikke skiltede for meget med, hvad han foretog sig, så talte forældrene aldrig om homoseksualitet.

Sex på rasteplads

I 1995 flyttede Frede Rasmussen til Majbølle nær Sakskøbing.

Banegårdens pissoir blev skiftet ud med rastepladsen Lysemose ved E45 Maribo-afkørslen, hvor han mødte en skibskok med smørrebrødsforretning i København. I tre år nød de hinandens selskab, kørte ture og overnattede hos hinanden, indtil skibskokken som 62-årig døde af lungekræft.

Frede Rasmussen har efterhånden mistet det meste af sin familie, men han nyder sin ensomhed, hvor han går tur med sin dansk-svenske gårdhund King, stopper strømper og strikker.

Han leder stadig efter en kæreste. Men han ønsker ikke hverken en ægtefælle eller en samlever.

- Bare én at hygge sig og sove sammen med ind i mellem, siger han.