DA HAVET SKYLLEDE IND OVER LOLLAND OG FALSTER

Foto af illustration fra Illustreret Tidsskrift om stormfloden i 1872. Foto: Anders Knudsen

I går søndag var det 150 år siden, at Lolland og Falster blev ramt af en stormflod, der var så voldsom, at det kan være svært at forestille sig i dag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Denne artikel skulle have været bragt i går, søndag, men det skete desværre ikke på grund af en teknisk fejl. Derfor bringes den først i dag, mandag.

I går, 13. november, var det præcis 150 år siden, at Lolland og Falster blev ramt af en af de mest ødelæggende lokale naturkatastrofer i nyere tid. Adskillige mennesker mistede livet, og endnu flere mistede både hus og hjem, da vandet skyllede ind over kysterne.

Stormfloden er den direkte årsag til, at der i dag er bygget høje diger langs Sydfalsters østlige kyst og dele af sydkysten på Lolland.

Folketidende har tidligere skrevet en række artikler om stormfloden. Dem kan du finde links til herunder.

Da stormfloden var en nyhed

Da stormfloden trak overskrifter

Første dag efter stormfloden

Sjette dag efter stormfloden

Syvende dag efter stormfloden

Da stormfloden ramte det sydlige Falster - se video

Da stormfloden ramte det østlige Lolland - se video

Holger Drachmann og stormfloden - Falster