En trussel mod vores natur

Kirsti Testroote med en af de mange terrapiner, hun har modtaget siden maj. Foto: Ingrid Riis

Nu skal der indfanges skildpadder i vandhuller og søer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Små nuttede skildpadder vokser sig store, er besværlige at passe og kan blive op til 30 til 40 år gamle.

En aflivning af en skildpadde kan koste op til 1.000 kroner hos en dyrlæge, og det er ikke alle, der gør det. I stedet vælger mange, der er blevet træt af deres kæledyr, at sætte den ud i den danske natur.

Men skildpadderne gør stor skade på plante- og dyrelivet i den sø, de sættes ud i. De er rovdyr og spiser alt fra fisk, snegle, salamandere, frøer - og deres æg - til fuglenes æg, og de kan også uden problemer tage en ælling.

Kirsti Testroote fra foreningen Sumpskildpadder er én af en række personer, foreninger og virksomheder i Danmark, som af Miljøstyrelsen er godkendt til at modtage danskernes invasive kæleskildpadder.

En invasiv art er en art, der har spredt sig “kunstigt” til et nyt område, hvor den skader de oprindelige arter.

Både i Svingelsmosen i Nakskov og i Maribosøerne samt Svanedammen i Nykøbing er der eksempelvis observeret de ulovlige sumpskildpadder.

Læs om Kirsti Testrootes planer for den lokale indsamling af de ulovlige skildpadder i lørdagens Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed

Skildpadden på billedet blev indleveret som hittegods hos politiet i Nakskov i mandags - og måtte i "fangetransport" køres til opsamlingshjemmet for skildpadder hos Kirsti Testroote i Nykøbing. Foto: Kirsti Testroote