Fart over feltet i nystartet forening

Foreningen 4Wheels deltager blandt andet efter planen i Legal Street Race på Lolland-Falster Airport til næste år. Foto: Jan Knudsen/arkiv

Ny forening startet for dem, der har interesse for hurtige biler og mekanik. - Det bliver lidt en ungdomsklub for voksne, fortæller formand.

Offentliggjort Sidst opdateret

ESKILSTRUP En ny forening så for cirka halvanden måneds tid siden dagens lys, da 4Wheels havde stiftende generalforsamling.

Foreningen er for alle, der er interesseret i motorer og fart. I den nystartede forening er man også næsten kommet helt på plads.

- Vi er nået så langt, at vi er i dialog med kommunen, der måske kan stille nogle lokaler til rådighed for os. Det, vi mangler, er faktisk bare lokaler, så er vi i fuld sving, fortæller formanden for 4Wheels, Jens Nielsen.

Planen er at få stablet et fællesskab på benene for folk, der har interesse for at rode med biler. Men dog uden nødvendigvis selv af have egen bil eller en bil til at køre ræs.

- Vi har klart henblik på at få kørt noget lovligt ræs på nogle baner. Og vi tænker at have nogle værkstedsdage, hvor folk kan komme og skrue på deres biler og få hjælp til forskellige ting. Så det bliver lidt en ungdomsklub for voksne, fortæller Jens Nielsen.

Men foreningen har også en afdeling, som henvender sig til unge med eksempelvis interesse for hurtige knallerter.

- Vi vil også gerne have unge mennesker med til vores ungdomsafdeling, hvor vi vil kunne lære de unge mennesker, hvordan man omgås værktøj, hvordan man bygger nogle maskiner, og så tager vi ud og kører noget atv, fortæller Jens Nielsen, der også foreslår at tage rundt i landet til knallertevents.

Med åbningen af foreningen håber man at kunne få nogle af dem, der i øjeblikket kører ulovlig gaderæs, væk fra vejene og i stedet tage med foreningen til nogle lovlige ræs og skabe et fællesskab omkring det.

- Det er for at lave en plads til dem og også sørge for, at de ikke ligger og kører rundt ude på vejen. Det er jo livsfarligt, og pludseligt går det galt, fortæller Jens Nielsen,

4Wheels har i øjeblikket adresse i Eskilstrup, men planen er at få nogle lokaler i Nykøbing.

- Der er det nemmere at komme i kontakt med de unge, og så er der måske også lidt bedre muligheder generelt, siger formanden.

Indtil videre er foreningen bredt repræsenteret geografisk med blandt andet to medlemmer fra Tyskland.

- Vi har ikke rigtig sat nogen begrænsning på lige nu. Har folk i Jylland lyst til at være med, er de velkomne, siger Jens Nielsen.

Er man interesseret i at blive en del af foreningen, kan man kontakte foreningens kasserer, Kasper Ibsen, på telefon 27590653.

- Men vi er meget nystartede. Jeg tror ikke, der kommer rigtig hul på det før en gang til januar eller februar måned. Det er jo svært, når vi ikke har nogen lokaler, siger Jens Nielsen.