Foreninger mister medlemmer

Udover skolelukninger og butiksdød rammer befolkningsnedgangen i vores landsdel også foreningerne. Det viser en oversigt over de frivillige foreningers medlemmer, som Femern Bælt, erhvervs- og kulturudvalget i Lolland Kommune har offentliggjort.

Af oversigten, som tæller 164 frivillige foreninger, fremgår, at antallet af medlemmer under 25 år er faldet med 11 procent fra 2008-2011, mens antallet af medlemmer over 25 år har oplevet et fald på 14 procent i samme periode.

Ifølge udvalgsformand Vibeke Grave (A) er kommunen opmærksom på tendensen og har blandt andet i forbindelse med en kultur- og fritidsplan og den såkaldte masterplan diskuteret flere løsninger.
- Spørgsmålet er, om vi skal blive ved med at holde fast i alle de organiserede foreninger, også dem med få medlemmer, eller, om vi skal tilpasse systemet til virkeligheden, siger hun.

Læs mere i dagens udgave af Folketidende

Offentliggjort Sidst opdateret