Glostrup Kommune: Ikke vores skyld hvis folk må flytte til provinsen
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Høje huslejer i hovedstaden betyder, at kontanthjælpsmodtagere har svært ved at finde bolig, siger direktør.
Hvis kontanthjælpsmodtagere bliver nødt til at flytte fra hovedstaden til provinsen, er det ikke kommunernes skyld.
Det siger Ole Toftegaard, direktør i Glostrup Kommune med ansvar for blandt andet Center for Social Service.
- Hvis man ikke har råd til at være i den lejlighed, man har, bliver man jo nødt til at se på, om der er andre steder, man kan bo, siger han.
- Vi har ikke noget ønske om, at vores borgere skal forlade os. Men det er en meget vanskelig opgave at finde boliger med lav husleje i hovedstaden, siger han.
Ole Toftegaard afviser imidlertid, at kontanthjælpsmodtagere specifikt bliver rådet til at flytte til Lolland. Men de bliver rådet til at finde en billigere bolig, og det er svært i hovedstaden.
- Det kan godt være, vi kommer til at se en bevægelse. Der er vedtaget en lovgivning, som vi selvfølgelig skal efterkomme i kommunerne, siger direktøren.
Lolland-Falsters Folketidende har været i kontakt med en kontanthjælpsmodtager fra Glostrup, der fortæller, at hun er blevet rådet til at flytte til Lolland.
Ifølge avisen mister hun på grund af kontanthjælpsloftet 3900 kroner om måneden i boligstøtte. Hun har fire børn i skolealderen, er sygemeldt med en svær depression og bekymret for, om hun kan blive boende i sin lejlighed.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie