DØLLEFJELDE - Det var en rigtig hyggelig dag, og nu er gydebankerne på plads, så skal fiskene bare komme, fortæller Rune Hylby, formand for Den Sjællandske Grusbande.
I alt var 10 mand ude ved Døllefjelde Å og lægge gydegrus ud. Anledningen er, at der er observeret havørreder, som svømmer op i åen for at formere sig.
- Vi brugte godt fire timer på at lægge skjulesten ud i vandløbet og rette gydegruset til. Og så var der mange fra den lokale lystfiskerforening, som kiggede forbi, fortæller formanden.
Udover at lægge gydegrus har grusbanden foretaget en bestandanalyse for at kunne se udviklingen i åen.
Den skal gentages til foråret.
- Vi skal måle engang igen i fremtiden, men indtil videre skal det passe sig selv, sådan fungerer det bedst, fortæller Rune Hylby.
Restaureringen er kommet i stand gennem et samarbejde med blandt andre Guldborgsund Kommune, Danmarks Sportsfiskerforbund og Fishing Sealand. Døllefjelde Musse Indsamlingen har bidraget med 20.000 kroner, så der er mange parter, som har hjulpet.
- De frivillige er glade for at hjælpe og takker for opmærksomheden, nu kan fiskene bare komme, siger Rune Hylby.Præst
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie