Hjælp til dårligt stillede lejere
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Boligkontoret Danmark starter ny rådgivningsenhed, der skal hjælpe udsatte beboere i blandt andet Sakskøbing Boligselskab.
Udsatte beboere i Sakskøbing Boligselskab skal have mulighed for at få økonomisk rådgivning om deres situation.
Sakskøbing Boligselskab har i samarbejde med Boligkontoret Danmark gjort det muligt at få hjælp af en ny rådgivningsenhed, der skal kunne tilbyde rådgivning til beboere med blandt andet udfordringer på økonomien.
I praksis foregår rådgivningen ved, at når man modtager rykker nummer to, tager boligselskabet telefonisk kontakt til lejeren, og tilbyder økonomisk rådgivning. Herefter er der mulighed for yderligere personlig rådgivning, der kan hjælpe med at få styr på økonomien. Det vil også være muligt for folk med sociale problemer at få gavn af rådgivningsenheden.
Læs mere om ordningen i Folketidendes papiravis onsdag.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned