Isenkræmmer lukker
Værsgo-butikken i Nykøbing lukker. Foto: Jakob Poulsen
Jakob Poulsen
11 butikker lukker – Deriblandt den lokale isenkræmmer i kæde, som afvikles.
Hård konkurrence inden for isenkræmmernbranchen resulterer i, at kæden Kop og Kande opkøber Værsgo. Det betyder lukning af Værsgo i de byer, hvor der i forvejen er en Kop og Kande. Dermed lukker den eneste Værsgo på Lolland-Falster – i Nykøbing.
Det er to år siden, kæden Værsgo så dagens lys, men her to år efter afvikler ejeren - den fynske erhvervsmand Niels Thorborg - den igen.
11 af kædens butikker overgår til konkurrenten Kop & Kande, mens 12 butikker rundt om i landet lukkes til januar, skriver Finans.
Mandag har Kop & Kande samt Værsgo offentliggjort en aftale, der betyder, at Værsgo-kæden bliver en del af Kop & Kande, som med den nye aftale nu bliver dominerende på markedet med 103 butikker landet over.
Den drives som et indkøbs- og kæde samarbejde med lokale isenkræmmere, der selv ejer butikkerne, skriver Finans.
- Branchen er ude i en konsolidering både på butiksniveau og i leverandørleddet. Det er denne aftale udtryk for, og jeg er glad for udvidelsen, der styrker os, siger adm. direktør Peter Rønn, Kop & Kande til Finans.
Niels Thorborgs selskab 3C Retail, der står bag Værsgo, fortsætter driften af otte ud af de 11 afsatte butikker under Kop & Kande.
Værsgo i Nykøbing har til huse på hjørnet af Tværgade og Jernbanegade, hvor der har været isenkræmmer i forretningen i over 100 år. Forretningen skiftede navn fra Inspiration til Værsgo i slutningen af 2017.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned