Kraftige vejrforhold vælter træ
Et træ er væltet grundet de kraftige vejrforhold. Foto: Presse-fotos.dk
Presse-fotos.dk
På Nykøbingvej i Stubbekøbing er der et eksempel på, hvor kraftig vindforholdene har været.
De kraftige vinde, der har ramt Falster og resten af Danmark i disse dage, har ført til et væltet træ på Nykøbingvej i Stubbekøbing.
Hændelsen skabte midlertidige gener i trafikken, men myndighederne har nu fjernet træet fra vejen.
Der er indtil videre ikke rapporteret om personskader eller større materielle skader i forbindelse med det væltede træ.
Bilister og andre trafikanter opfordres til at køre forsigtigt og være opmærksomme på eventuelle omdirigeringer i området som følge af vejrforholdene.
Situationen er et klart eksempel på de udfordringer, som de stærke vinde kan medføre, og lokale myndigheder følger situationen tæt for at minimere generne for trafikanterne.
Det væltede træ er et af flere vejrelaterede hændelser i regionen som følge af de aktuelle vejrforhold, hvor færger og tog også er blevet aflyst.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned