Det mystiske dyr, der er skyllet op på Marielyst Strand, bliver nu en sag for eksperter.
Dyret er nemlig så interessant, at det skal til zoologisk Museum i København, så det kan bestemmes hvilket dyr, der er tale om.
- Jeg har indsamlet kraniet og kadaveret til zoologisk museum. De ville meget gerne have det, så de kunne se nærmere på dyret. De så nemlig en mulighed for, at det kunne være en hvidnæse, som er en delfinart, fortæller Hans Lind fra Gedser Fuglereservat.
Efter at Hans Lind har set nærmere på dyret, er han dog ret sikker på, at mysteriet er løst. Han mener nemlig ikke, at der kan være tale om andre dyr end et marsvin, selvom at kraniets form ikke helt passer på et marsvin.
- Hvis man ser på tænderne, så er tænderne hos et marsvin flade, mens de er mere kegleformet hos en hvidnæse. Og de er tydeligvis flade hos dyret, så jeg vurderer helt sikkert, at det er et marsvin, der er tale om.
Hvornår eksperterne har fastslået hvilket dyr, der er tale om vides ikke.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned