Det var digital-kameraernes store dag, da alle forældre fredag under Nakskov Gymnasium og HF’s translokation forsøgte at få det bedst mulige foto af deres kære med bevis i hånden.
Og en sådan dag har man lov til at glæde sig, forsikrede rektor Peter J.O. Rasmussen.
Selv glædede han sig på hf’ernes vegne over at så mange stod med en eksamen, og på 3. g’ernes vegne over det samlede karaktergennemsnit:
- Jeg var rundt i klasserne for at sige, at I lige så godt kunne gør en ekstra indsats og få nogle gode karakterer. Og det ser ud til, at I har gjort det. I hvert fald er det lykkedes for jer at hæve studentereksamensgennemsnittet fra 6,1 til 6,5.
- Det kan I godt være stolte af, sagde rektor i sin dimissionstale - og så blev der klappet.
Rektor opfordrede til at holde fast i begejstringen. Begejstringen over at stå med en god uddannelse. Begejstringen over at være på vej. Begejstringen over at have en god ballast med sig.
- I en usikker tid kan det være en god støtte at vide, at I allerede har valgt rigtigt én gang, sagde han og fortsatte:
- For uanset om I har taget en studentereksamen eller en hf-eksamen har I nemlig fået en uddannelse, der ikke alene forbereder jer til videre studier, men som tillige er almendannende.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned