Naturprojekt til 15 millioner på Sydfalster
Foto: Arkivfoto
Arkivfoto
Naturfond køber Bøtø Plantage.
Den Danske Naturfond har købt naturområdet Bøtø Plantage på det sydlige Falster for at omdanne 150 hektar mørke granbevoksninger til lyse skove med åbne sletter, der afgræsses af kvæg og vildheste.
- Det er helt fantastisk, at Naturfonden nu køber dette område og åbner det for offentligheden. De planer, der er lagt for området, vil give et kæmpe løft til Sydfalster, men også til resten af vores landsdel.
- Der er ingen tvivl om, at det vil blive en helt unik attraktion både for vores mange turister i Marielyst, men også for vores egne borgere, som nu får endnu bedre adgang til vores skønne natur. Jeg er ikke i tvivl om, at det også vil gavne den lokale økonomi, siger borgmester John Brædder (G).
Naturprojektet sættes nu i gang i et samarbejde med Guldborgsund Kommune, og indsatsen forventes ikke kun at blive en naturgevinst. Skoven ved Bøtø skal udover at være et levested for flere af de sjældne arter i den danske natur også blive et nyt udflugtsmål på Sydfalster.
Læs mere om projektet i Folketidendes papiravis onsdag.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie