Nej til nye flygtningeprojekter
Arkivfoto Foto: PALLE NEVAD FRANDSEN
PALLE NEVAD FRANDSEN
Lolland sætter hårdt mod hårdt i sag om Margrethevænget.
Kort inden årsskiftet kom det frem, at boligministeriet har indstillet al sagsbehandling af renoverings- og nedrivningsprojekter omkring almennyttige boliger. Det gælder også omdannelsen af Margrethevænget fra fire boligblokke med 111 lejemål til 37 rækkehuse.
Baggrunden er den store tilstrømning af flygtninge, som der skal skaffes boliger til, og her ser minister Inger Støjberg (V) nogle af de tomme lejemål som en mulig løsning.
Lolland Kommune har nu valgt at sætte hårdt mod hårdt, for kommunen og Lolland Almennyttige Boligselskab ønsker Margrethevænget revet ned.
- Der sker ikke yderligere forlængelse af lejemål til flygtningecentre, og der bliver ikke omdannet nogen plejecentre til at huse flygtninge, før vi ved, hvad der sker med Margrethevænget, siger borgmester Holger Schou Rasmussen (S).
Han er dybt forundret over, at hverken boligselskabet eller Lolland Kommune er blevet informeret om, at renoveringsprojektet i Margrethevænget er sat i bero.
Det er fire måneder siden ministeriet besluttede at stoppe alle sager.
- For hver måned der går, vokser underskuddet i Margrethecentret med 400.000 kroner, og havde ministeriet meddelt os at sagen var sat i bero, havde boligselskabet jo ikke bedt lejerne om at flyttede ud. På det tidspunkt var næste alle lejemål lejet ud, forklarer Holger Schou Rasmussen.
Du kan i fredagens udgave af Folketidende læse om Inger Støjbergs svar til den lokale folketingspolitiker Kasper Roug, om problematikken i de konkurstruede boligselskaber. Du kan også læse om Skippergården, hvis udvidelse er stoppet som følge af kommunens konflikt med Udlændingestyrelsen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned